Relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Świątyni Opatrzności Bożej – znak nadziei
- Elzbieta Soltysik
- 3 cze
- 2 minut(y) czytania

1 czerwca 2025 roku, podczas XVIII Święta Dziękczynienia, do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie uroczyście wprowadzono relikwie błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera i patronki współpracy misyjnej Kościoła w Polsce. Wydarzenie to było wyrazem wdzięczności i nadziei, wpisującym się w obchody Roku Jubileuszowego oraz 50. rocznicy beatyfikacji Marii Teresy Ledóchowskiej.
Pielgrzymka nadziei i świadectwa

Obchody rozpoczęła pielgrzymka, która wyruszyła o godzinie 7:50 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wśród pątników znaleźli się duchowni, siostry zakonne, przedstawiciele wspólnot i ruchów katolickich oraz licznie zgromadzeni wierni z całej Polski. Feretrony z wizerunkami i relikwiami bł. Marii Teresy Ledóchowskiej oraz bł. Ignacego Kłopotowskiego niosły przesłanie wiary i misyjnego zaangażowania.
W pielgrzymce uczestniczyli również nasi Dobroczyńcy oraz przedstawiciele parafii z Lipnicy Murowanej i z Ustrzyk Dolnych, gdzie znajduje się kościół pw. bł. Marii Teresy. Dziękujemy Wam wszystkim!
W czasie pielgrzymki prowadzona była animacja misyjna. Siostra Elżbieta Burdak, klawerianka, ukazała życie i duchowość bł. Marii Teresy. Przybliżała pątnikom jej postać i charyzmat, który podarowała światu, pokazując, jak jest on realizowany przez siostry klawerianki również dziś.
Swoim powołaniem i misyjną drogą podzieliła się także s. Catherine – klawerianka pochodząca z Afryki, która wyznała, że gdyby nie świadectwo życia bł. Marii Teresy, być może nie zostałaby siostrą zakonną. Jej słowa ukazały, jak aktualny i żywy pozostaje charyzmat błogosławionej w różnych częściach świata.
Eucharystia i wprowadzenie relikwii
Centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia o godzinie 12:00, celebrowana przez kard. Marcella Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas liturgii uroczyście wprowadzono do Świątyni relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej oraz bł. Ignacego Kłopotowskiego. W homilii kardynał przypomniał o znaczeniu dziękczynienia jako postawy serca oraz wezwał do twórczego, pełnego nadziei życia.

Dziedzictwo bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863–1922), nazywana „Matką Afryki”, pochodziła z arystokratycznej rodziny i poświęciła swoje życie misjom. Jej życie uczy:
Zaufania Opatrzności Bożej,
Radosnego świadectwa,
Wrażliwości i współczucia,
Misyjnej odwagi,
Mądrego wyboru powołania.
Miasteczko dla Dzieci – radość, edukacja i duchowe inspiracje
Niedzielne popołudnie było czasem radości i misyjnego zaangażowania. W Miasteczku dla Dzieci, przygotowanym z okazji Dnia Dziecka, odbywała się gra terenowa „Poszukiwacze znaków nadziei”. Dzieci poznawały postacie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, uczestniczyły w warsztatach, zabawach, konkursach. Siostry klawerianki prowadziły Namiot Powołań, rozdawały „Echo z Afryki i innych kontynentów”, prezentowały eksponaty misyjne i uczyły modlitwy w języku suahili.
Wprowadzenie relikwii bł. Marii Teresy Ledóchowskiej do Świątyni Opatrzności Bożej to zaproszenie, by na nowo odkryć radość z bycia uczniem Chrystusa i świadkiem nadziei. Maria Teresa powtarzała: „Radośnie w Imię Boże, a Pan Bóg dopomoże”. Trwajmy więc w naszym dziękczynieniu i misyjnej radości.
Dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do tej wspaniałej uroczystości. Za każdą pomoc, życzliwe słowo, modlitwę i obecność – dziękujemy z całego serca!Bł. Mario Tereso – módl się za nami!
Comments