top of page
Szukaj

Złota statuetka dla Misjonarek


Złota statuetka – nagroda TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza Granicami Kraju.

Cztery misjonarki: Barbara Dominika Szkatuła z Krakowa, Anna Borkowska z Żyrardowa, Beata Prusinowska z Rząśnika, Gabriela Filonowicz z Bielska Białej zostały nagrodzone złotą statuetką za zasługi dla Polski i Polaków poza Granicami Kraju – za ratowanie życia rdzennych Indian w amazońskiej dżungli, w tym ostatnim czasie zbierania żniwa przez Covid 19. Już prawie 40 lat w przeróżnych funkcjach i wyzwaniach służy Indianom w Amazońskiej dżungli Barbara Dominika Szkatuła. Nie sposób opisać jej życia wtopionego w rzeczywistość populacji Indiańskiej. Zawsze zatroskana o ich prawa do ziemi, dżungli, ich wykształcenie, traktowanie na poziomie ludzkim. Kiedy groziło jej niebezpieczeństwo utraty życia ze strony frakcji handlujących narkotykami, Indianie stanęli w jej obronie i powiedzieli, że ona jest jedną z nas, ona jest nasza, czyli jedną z Indiańskich szczepów. Tak głęboko utożsamiają Dominikę z Amazońskimi Indianami.

„Od ponad trzech dekad na miejscu są polskie świeckie misjonarki. Działają przy Wikariacie św. Józefa z nad Amazonki w Iquitos, który podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

„Nie jest łatwo, geograficznie jesteśmy w bardzo trudnej logistyce, nie mniej jednak nie poddajemy się. Po to tutaj jesteśmy, aby dać trochę nadziei ludziom” – mówi Dominika.

Cztery Polki od lat niosą pomoc i opiekują się mieszkańcami 113 wiosek w sercu amazońskiej dżungli. Dostarczają żywność w trudno dostępne miejsca, wspierają blisko 200 sanitariuszy medycznych. Organizują pracę miejscowego szpitala w Santa Clotilde i 13 ośrodków zdrowia.

„Przede wszystkim nasza praca, od kwietnia do teraz, to jest organizowanie ekip które wypływają na rzeki i odwiedzają wioski”.

I choć mogło by się wydawać, że w miejscu które nazywamy płucami świata, powietrza nigdy nie zabraknie, to mamy inny scenariusz. Na tych terenach zabrakło respiratorów, podstawowych lekarstw, testów. Sprawiło to, że region stał się bezbronny w walce z niewidzialnym wrogiem.

„Widząc ten cały dramat w Iquitos, brak lekarzy, leków, tlenu jako wolontariat staramy się wysyłać środki do naszych wiosek”.

Aby pomóc misjonarki zorganizowały pomoc w Polsce: „Covid dusi dżunglę”. Rodacy po raz kolejny okazali wielkie serce. Udało się zebrać blisko 250 tysięcy złotych. „Dziękujemy z całego serca za waszą troskę i pomoc”.

Uzyskane fundusze pomogły wyposażyć każdą z 113 wiosek w podstawowe leki i środki ochronne, udało się też zakupić bezcenną dla ratowania życia: aparaturę do napełniania butli z tlenem. A ponieważ potrzeb do zaspokojenia wciąż jest wiele dlatego nadal trwa zbiórka.

Polskie świeckie misjonarki pracują często w głębokiej dżungli w trudnych warunkach nawet bez dostępu do elektryczności. Nasza nagroda na pewno dotrze do nich. Poleci do Peru tak szybko jak to będzie możliwe i miejmy nadzieję wleje trochę światła w niełatwą służbę naszych misjonarek. Życzymy Wam wszystkiego dobrego, dziękujemy Wam za wielkie serce”.

s. Bożena Najbar

Na podstawie programu TVP Polonia wyemitowanego w dniu 26 grudnia 2020

bottom of page