top of page
Szukaj

Współcześni misjonarze


Współcześni Misjonarze

W dniu 21 stycznia 2023 roku w Centrum Jana Pawła II odbyło się Spotkanie Kolędników Misyjnych Archidiecezji Krakowskiej, które zgromadziło prawie 800 dzieci. Do Krakowa przyjechały dzieci wraz ze swoimi opiekunami, katechetami, kapłanami i siostrami zakonnymi z różnych miejscowości: Juszczyn, Kojszówka, Kraków, SP nr 142, Kraków par. MB Dobrej Rady i kaplica św. Mikołaja z Tolentino, Myślenice SP nr 2, par. Narodzenia NMP, Zubrzyca Dolna, Jabłonka, Wawrzeńczyce, Skawina par. św. Judy Tadeusza, Podczerwone, Szaflary, Mszana Dolna par. św. Michała Archanioła, Rzozów – wolontariat szkolny Caritas, Kraków, Wola Justowska, Mszana Dolna par. Bożego Miłosierdzia, Węglówka, Kraków par. MB Ostrobramskiej, Kasinka Mała, Zagródce, Groń Leśnica, Chrzanów SP nr 8, Kraków - wolontariat szkolny SP nr 82, Kraków Tonie par. św. Stanisława BM, Kraków, par. Nowy Bieżanów. Podróż przez kontynenty Już na parkingu na dzieci czekali wolontariusze ze SP nr 82 z Krakowa i mimo zimy i śniegu odważnie prowadzili grupy do recepcji, tam również witali ich wolontariusze, gdzie dzieci zostały podzielone na 4 grupy: kolor zielony to Afryka, czerwony - Ameryka, żółty – Azja i niebieski symbol Oceanii. Otrzymały również przygotowane dla nich czasopisma misyjne i słodycze. O godz. 8.30 było zawiązanie wspólnoty i spotkania z misjonarzami. Do dalekich Indii wybrały się dzieci z s. Pryscyllą, klawerianką, która uczyła dzieci modlić się w języku Manipur i pisać językiem obrazkowym, z kolei do słonecznej Brazylii w okolice Corcovado wybrały się dzieci z ks. biskupem Robertem, gdzie mogły się zachwycić pięknem przyrody tego kontynentu jak również pochylić z troską nad biednymi - skazanymi na życie na fawelach. I na koniec w drogę do Chin pojechaliśmy z ks.Andrzejem Błażkiewiczem

W międzyczasie nie brakło śpiewu, tańca i dobrej zabawy, a zachęcali do niej klerycy z seminarium krakowskiego i również schola z Mszany Dolnej z ks. Tomaszem na czele, która po wielkich trudach podróży spowodowanych atakiem zimy, dotarła do nas cała i szczęśliwa.

Następnie wszystkie dzieci grupami przeszły do Kościoła, by uczestniczyć we Mszy św. Powitał je rektor Sanktuarium św. Jana Pawła II, ks. Tomasz Szopa, a wspólnej Eucharystii przewodniczył ks. Bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Dzieci usłyszały od ks. biskupa pasterskie słowo uznania za wrażliwość ich serc oraz zachętę do dalszego zaangażowania się w sprawy misji w Kościele powszechnym. Ks. biskup podziękował dzieciom, że stają się takimi współczesnymi misjonarzami, że chociaż nie udają się do dalekich krajów są misjonarzami tu i teraz, bo bycie misjonarzem to zaangażowanie serca. Trzeba też odwagi by tak jak dzieci kolędując głosić innym Chrystusa, a jednocześnie w bardzo konkretny sposób nieść pomoc innym, rówieśnikom zbierając ofiary, aby przyjść im z pomocą. To jest świadectwo miłości bardzo konkretnej i otwartej na drugiego człowieka. To również dar z siebie, ze swojego czasu, by pomyśleć o innych. W procesji na ofiarowanie dzieci w strojach misyjnych niosły dary symbolizujące różne kontynenty: różaniec misyjny, dziecko płaczące z Peru, wachlarz, Pismo św. w języku nigeryjskim Ibo. Kolędy w czasie Mszy św. śpiewała schola Jedność z Kasinki Małej.

Na rozesłanie parę słów skierował do dzieci ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor papieskich dzieł misyjnych archidiecezji krakowskiej, zachęcając starsze i młodsze do kontynuowania przygody z misjami w grupach, do których należą i do kolędowania za rok.

Po Mszy św. dzieci udały się na małe „co nieco”, czyli do Kuchni Misjonarza, gdzie czekał na nie poczęstunek: tortille i naleśniki z sosem czekoladowym. W wolnej chwili mogły zajrzeć na Targ pod Palmą, gdzie czekali na nich państwo Ptaszek, z mnóstwem misyjnych gadżetów do zakupienia na pamiątkę.

Na koniec s. Bożena Najbar przygotowała dla dzieci quiz misyjny. By się do niego przygotować dzieci musiały odwiedzić stronę internetową Wydziału Misyjnego i zapoznać się z wiadomościami misyjnymi, jak również przeczytać Echo Dzieciom, dodatek do miesięcznika misyjnego Echo z Afryki wydawanego przez siostry klawerianki.

Uczestnicy quizu podzieleni na 10 osobowe grupki logowały się do programu Kahoot i odpowiadały na 60 pytań. Konkurs prowadzili klerycy, zachęcając dzieci do myślenia i dobrej zabawy. Za każdą poprawną odpowiedz przyznawane były punkty, liczył się również czas. W powietrzu czuć było ducha rywalizacji, ale też wspólnej dobrej zabawy, gromkimi okrzykami obwieszczano każdą dobrą odpowiedź. Na koniec zwycięzcami okazali się kolędnicy z Prokocimia. Byli oni nie do pobicia. Drugie miejsce zajęła grupa dzieci z Krakowa-Kościelnik i zaraz za nimi byli na 3 miejscu Kolędnicy z par. MB Ostrobramskiej, SP nr 114. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w zabawie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się, że nie są sami, że wspólnie z innymi tworzą ogromną siłę duchową dzieła, które z kolei jest narzędziem do zapewnienia dzieciom z krajów misyjnych konkretnej pomocy, rozwoju i szansą na lepszą przyszłość. Do zobaczenia za rok.Comments


bottom of page