top of page
Szukaj

Nowe misjonarki

Misyjny bakcyl

Formacja rozpoczęta 1 września 2020 roku dobiega końca i trudno to sobie wyobrazić, ale już za niedługo wyjeżdżamy do Zambii, by tam pracować w parafii Chrystusa Odkupiciela w Makeni. Czas przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie minął nam bardzo szybko. Kalendarzowe dziewięć miesięcy upłynęło w mgnieniu oka. Ten czas można by porównać do czasu oczekiwania na przyjście dziecka na świat. Był to szczególny czas namysłu, refleksji, utwierdzania się w podjętych planach misyjnych i miejmy nadzieję dojrzewania w powołaniu. Wszystko wskazuje na to, że „ciąża” przebiegła pomyślnie i dwie, „nowo narodzone” wolontariuszki misyjne są gotowe do wyruszenia w świat. A teraz od początku….Z Wydziałem Misyjnym Kurii Krakowskiej jesteśmy związane od wielu lat. Siostry Klawerianki poznałyśmy już na studiach w 2010 roku. Owocem współpracy był miesięczny wyjazd na doświadczenie misyjne do Indii w 2013 roku z siostrą Elżbietą Sołtysik. W międzyczasie realizowałyśmy się w swoich zawodach: ja jako katechetka, a Kasia jako opiekun osób starszych i fizjoterapeuta.W życiu duchowym bywa jednak tak, że jak chce się pójść naprzód, trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i zaryzykować. Bliżej nieokreślone pragnienia, nabrały w ostatnich latach kształtu i ostatecznie nawzajem zainspirowałyśmy się do podjęcia decyzji o wyjeździe na misje na dłużej. Formacja intelektualna i duchowa jaką otrzymałyśmy w Duszpasterstwie Akademickim Patmos, a następnie we Wspólnocie Pustelnia w Krakowie, spotkania z ludźmi z pasją, wsparcie bliskich i przyjaciół oraz obecne przesłanie papieża Franciszka o potrzebie Kościoła dla ubogich, wszystko to podprowadziło nas do rozpoczęcia tej misyjnej „przygody”.

Ksiądz Tadeusz Dziedzic i siostra Bożena Najbar z Wydziału Misyjnego w Krakowie okazali nam dużo zaufania i wsparcia, co zaowocowało umożliwieniem nam podjęcia formacji misyjnej w Warszawie. Od września ubiegłego roku przebywamy w Centrum ucząc się języka angielskiego, przyglądając się zagadnieniom misjologicznym wykładanym nam przez profesorów UKSW, tworząc wspólnotę składającą się z księży, osób konsekrowanych i świeckich oraz co najważniejsze pogłębiając relację z Panem Bogiem poprzez codzienną Eucharystię i modlitwę.

Podsumowaniem formacji misyjnej będzie już wkrótce przyjęcie przez wszystkich uczestników formacji krzyży misyjnych z rąk Nuncjusza Apostolskiego ks. Abp Salvatore Pennacchio, które odbędzie się 27 maja w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają swoją modlitwą i dobrym słowem. Oby ten czas w dziele apostolskim Kościoła i pracy w Zambii był czasem budowania jeszcze większej zażyłości z Chrystusem, który posyła nas, aby Jego Królestwo trwało i rozszerzało się po najdalsze zakątki świata.

Karolina Cygan

Katarzyna SowaKarolina Cygan

Urodzona: 17 lipca 1988 roku w Krakowie. Przynależność: Archidiecezja Krakowska

Wykształcenie: teolog, pedagog i nauczyciel wychowania fizycznego. Katechizowała na terenie archidiecezji krakowskiej w latach 2010-2020 w szkołach różnego typu. Przynależy do katolickiej Wspólnoty Pustelnia. Współpracuje z Wydziałem Misyjnym Kurii Krakowskiej od 2010 roku. W 2013 roku uczestniczyła w doświadczeniu misyjnym „Indie 2013” zorganizowanym przez siostry klawerianki. We wrześniu 2020 roku podjęła formację w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Na cel misyjnej działalności obrała sobie stolicę Zambii, Lusakę, gdzie planuje prowadzić działalność katechetyczną przy parafii Chrystusa Odkupiciela, na przedmieściach Lusaki w Makeni. Wyjazd na misje zaplanowany po ukończeniu formacji w maju 2021 roku. Miłośniczka dobrej książki, muzyki, sportu i duchowości karmelitańskiej.Katarzyna Sowa

Urodzona: 29 sierpnia 1988 roku w Opolu. Przynależność: Archidiecezja Krakowska.

Wykształcenie: fizjoterapeuta. Pracowała w zawodzie oraz jako opiekun osób starszych w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie w latach 2014-2020. Należy do katolickiej Wspólnoty Pustelnia. Wspierała działania wolontariatu prowadzonego przez „Dzieło Pomocy Ojca Pio” w Krakowie. Od 2010 roku współpracuje z Wydziałem Misyjnym Kurii Krakowskiej. W 2013 roku uczestniczyła w miesięcznym doświadczeniu do Indii. Wyjeżdża do stolicy Zambii, Lusaki, gdzie będzie opiekowała się ludźmi chorymi w compounds (biednych dzielnicach) w parafii Chrystusa Odkupiciela w Makeni. Wyjazd do Zambii jest zaplanowany po skończeniu CFM w maju 2021 roku. Interesuje się malarstwem, rysunkiem i muzyką. Jednak jej największą pasją są ludzie, którym chce służyć najlepiej jak potrafi.

Comentarios


bottom of page