top of page
Szukaj

Noc Muzeów 18.05.2024
Serdecznie zapraszamy do krośnieńskiego Muzeum Misyjnego. W programie tegorocznej Nocy Muzeów odbędą się następujące spotkania:

16.00 – 24.00 - Podróż przez kontynenty

- Zwiedzanie ekspozycji stałej

- Przymierzalnia strojów misyjnych

-Kiermasz wydawnictw i pamiątek misyjnych

16.30 - Misyjny konkurs plastyczny dla dzieci

Afrykańska szkoła - s. Blessing Ishie, Nigeria

18.30 - Majówka przy Grocie Matki Bożej

19:30 - Camino - szlakiem św. Jakuba,

świadectwo s. Elżbiety Sołtysik

21.00 Projekcja filmu misyjnego

„Czad - pustynia Boga”


Najstarszą i najbogatszą kolekcję Muzeum Misyjnego stanowią zbiory pochodzące z placówki krakowskiej sióstr klawerianek. Pierwsza wzmianka  o istniejącym tam muzeum afrykańskim znajduje się w Echu z Afryki z 1900 r.  Było ono stale wzbogacane eksponatami, przywożonymi przez misjonarzy z krajów afrykańskich, ponieważ pierwotnie Zgromadzenie obejmowało swoją troską ten kontynent. W okresie II wojny światowej placówka krakowska przechodziła różne koleje przesiedleńcze. Ten sam los spotkał eksponaty muzealne. Po wojnie,  w sierpniu 1954 r., przekazano muzealia, liczące 296 pozycji w depozyt do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie,   a następnie do klasztoru ojców redemptorystów w Tuchowie, gdzie były udostępnione zwiedzającym.
Muzeum Misyjne w Krośnie - podróż przez kontynenty

W 1982 r., po opuszczeniu zajmowanych pomieszczeń przez Zasadniczą Szkołę

Odzieżową, siostry klawerianki odebrały swoje muzealia od ojców redemptorystów

i przewiozły je do Krosna, gdzie w suterenach swego domu urządziły prowizoryczne muzeum. Gdy po soborze Watykańskim II Zgromadzenie objęło pomocą misje na całym świecie, sukcesywnie powiększało swoje muzealia pochodzące z innych kontynentów. Na czas kapitalnego remontu klasztoru, muzeum było przez pewien okres nieczynne.

Po remoncie i przystosowaniu budynku, znajdującego się obok klasztoru, eksponaty muzealne znalazły się w pięknie urządzonych, niewielkich salach, udostępnione dla zwiedzających.

Comments


bottom of page