top of page
Szukaj

Nieznane bogactwo


W ciekawej scenerii studia misyjnego w Krakowie, o wielokulturowości i wielojęzyczności opowiadały trzy siostry z Indii: s. Priscilla Maring, s. Seema Panna i s. Primila Lakra w Krakowie. Każda z innego stanu indyjskiego, innego języka i innej kultury. Spotkania on-line „W kolorach Misji i Wielkiego Postu” wpisane są w edukację Dzieci Szkoły Podstawowej. W każdy piątek spotykamy się na platformie zoom. Są to mega spotkania, które uwielbiają dzieci. Ktoś z uczestników bardzo płakał, kiedy przeoczono go w adresach z linkiem do spotkania i nie mógł w nim uczestniczyć. Jednogłośnie postanowiłyśmy zorganizować ekstra spotkanie tylko dla tej jednej osoby. Siostry z Indii wnoszą nowe światło i odnawiają nasze umysły świeżością swojej wiary i oddania Bogu w Jego posłaniu misyjnym. S. Primila pochodzi ze stanu Orisa, gdzie toczy się zaciekła walka z chrześcijanami, wielu z nich w ostatnim czasie starciło życie. Mówi językiem odiya. Aby łatwiej nam było uzmysłowić sobie wielość języków podam skróconą informację. Języki używane w Indiach można podzielić na sześć głównych rodzin:

1. Rodzina indoeuropejska: hindi, urdu, bengalski, pendżabski. Do tej grupy językowej należy siostra Seema.

2. Rodzina drawidyjska obejmuje 85 języków południowych Indii i Sri Lanki Posługuje się nimi ponad 200 milionów ludzi. Do tej grupy językowej należy s. Primila.

3. Języki austroazjatyckie (auster łac. Południe i nazwa kontynentu Azja)

4. Języki tybeto-birmańskie – grupa ok 330 języków używanych w regionie himalajskim, południowych Chinach i Południowo-Wschodniej Azji. Języki między innymi bodo, garo, manipuri, mizo. Do tej grupy językowej należy siostra Priscilla.

5. Rodziny wielkoadamańska i ongijska – języki mieszkańców Adamanów. Adamany – archipelag leżący na Oceanie Indyjskim pomiędzy zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim

6. Język nihali – zwany izolowany

Siostry Hinduski uczyły nas w swoich rodzimych językach pisania i wymowy najważniejszych słów na świecie: witaj, dzień dobry, przepraszam, dziękuję, proszę, dobrego popołudnia, dobranoc. Można to zobaczyć na krótkim filmie i zdjęciach. Nie zabrakło też wspólnej nauki śpiewu piosenki o Duchu Świętym w języku hindi. Życzymy Siostrom wielu łask Bożych na drodze powołania ich do kroczenia przez życie razem z Jezusem.

s. Bożena Najbar

Commenti


bottom of page